מחיר קידום אתרים

בימים בהם יותר מ-5 מיליון גולשים ישראלים משתמשים באינטרנט בכדי לאתר מידע רלבנטי עבורם, וכאשר כ-99% מבצעים את החיפוש (וגם מסיימים אותו) בגוגל, אין ספק שקידום אתרים הוא מפתח עסקי חשוב.

קידום אתרים מאפשר לאתר האינטרנט של העסק לקבל נוכחות בתוצאות עמודי החיפוש על פי אסטרטגיה שהוגדרה מראש ובהתאם ל"בנק" מילות מפתח.

כעת, נשאלת השאלה מהו מחיר קידום אתרים, כלומר, כמה כסף העסק צריך להשקיע, מדוע ישנם פערים במחירים בין חברות קידום שונות ולמה מחיר קידום אתרים משתנה בהתאם לתחום העיסוק  של העסק.

על מנת להבין מה עומד מאחורי מחיר קידום בגוגל יש להבין ראשית ממה מורכב תהליך הקידום. ובכן, קידום במנועי חיפוש הוא תהליך ארוך טווח שכולל ניתוח מעמיק של אתר האינטרנט של הלקוח, ביצוע תיקונים והתאמות כנדרש (ככל שאלה לא בוצעו בזמן הבנייה והפיתוח), סידור היררכיית התוכן באתר, כתיבת תוכן מותאם לקידום, יצירת מערך קישורים נכנסים, יצירת שיתופי פעולה רלבנטיים עם אתרים בתחומים משיקים, עדכון שוטף של האתר בתדירות קבועה, ניהול נוכחות ברשתות חברתיות ועוד.

מחיר קידום אתרים כולל גם את עבודת הניתוח המעמיקה של איתור מילות מפתח וכן את האנליזה העקבית שמבוצעת לאתר. כמה גולשים נכנסים, היכן הם מבלים באתר, מהם העמודים ה"ממירים" ביותר, מהם העמודים ה"ננטשים" ביותר וכדומה. רק כשהעבודה מבוצעת לאורך זמן ובמקצועיות, ניתן להשיג תוצאות עקביות ויציבות.

מחיר קידום אתרים בתחומים תחרותיים ותחומים נישתיים

כשבעל עסק עורך סקר שוק ומנסה לברר כמה עולה קידום אתרים, חשוב להתייחס לסוגיית הענף שבו הוא פועל. מוצרים ושירותים מסוימים נהנים ברשת מתחרותיות גבוהה (כמו לדוגמה – לימודים, אנשי מקצוע, תיירות, עורכי דין), ומוצרים ושירותים אחרים פועלים בתחומים "נישתיים" (למשל –  מפעלים בענף הזכוכית).

על פי רוב, ככל שהתחום הוא תחרותי יותר, כך מחיר קידום אתרים בענף המדובר יהיה גבוה בהתאמה. אולם יש לדעת שגם בתחומים נישתיים ייתכן והקידום ידרוש מאבק מול שחקנים ותיקים (שמשקיעים בקידום מטעמם). כן, צריך לדעת להתבונן מעבר למספרים.

בהרכבת הצעת מחיר לקידום אתרים, החברה המקדמת מתייחסת לכל האספקטים תוך שהיא מתחשבת גם בעסק, גם בענף וגם במידת התחרותיות. זוהי גם הסיבה שקשה למצוא מחירון אחיד לקידום אתרים וקיימים פערים של ממש בין הצעות המחיר המתקבלות בסקר השוק.

קידום אתר עם התחייבות לתוצאות

קידום אתרים הוא מתודולוגיה שמבקשת להתאים את האתר לאלגוריתם של מנועי החיפוש. היות שגוגל איננה מפרסמת את האופן שבו היא בוחרת לאנדקס אתרים, הצלחת קמפיין לקידום תלויה רבות בחברת המקדמת ובמקצועיותה. כמו כן, גוגל מעדכנת את האלגוריתם וחברות הקידום צריכות לבצע את ההתאמות מצדן (כאשר לרוב העדכונים מתגלים בדיעבד ולא מפורסמים בחוצות הרשת).

ככל שהחברה המקדמת היא בעלת ניסיון וביטחון בתחום, כך גוברת היכולת שלה להתחייב לתוצאות מוכחות בתקופת זמן מוגדרת. מחירי קידום אתרים קשורים גם בזה וחברות המגישות הצעת מחיר לקידום אתרים שכוללת התחייבות לתוצאות יכולות לעתים לגלם את הנושא בעלות ללקוח.

מחירי קידום אתרים זה לא מקשה אחת

נכון, קידום אתרים דורש מהעסק השקעה כספית ובדרך כלל מדובר על השקעה ארוכת טווח. נכון גם שקיימים פערי מחירים בין קידום אתרים בחברה אחת לחברה אחרת (ובין תחום א' לתחום ב'). אולם קידום בגוגל, כאשר הוא מבוצע במקצועיות, יכול בהחלט להיות מנוע עסקי עוצמתי.

קידום אתר בגוגל מציב את העסק בדיוק במקום שאליו הגולשים שמעוניינים בו נמצאים. התוצאה עשויה להיות צמיחה ניכרת במכירות ובהיקף הלקוחות הנכנסים/החדשים.

השאלה שצריכה להישאל היא אפוא לא "מה המחיר של קידום אתרים" אלא כמה העסק יכול להרוויח כתוצאה מהקידום. היות שקידום אתרים הוא ענף שיווקי שניתן לכמת ולנתח, מחיר קידום בגוגל נמדד בראש ובראשונה בתוצאות.